Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Cena plynu a elektřiny v České republice vzroste

Cena plynu a elektřiny v České republice vzroste

Sdílet tento příspěvek

Změny v českých tarifech se očekávají v lednu, jak oznámil generální ředitel energetické společnosti ČEZ.

Podle Daniela Beneše není zdražení plynu a elektřiny daleko. Ceny plynu se zvýší nejméně o 50 % a ceny elektřiny o třetinu. Změny se dotknou těch spotřebitelů, pro které dosud nebyla stanovena cena těchto výrobků pro rok 2022. Chystané lednové změny společnost oznámila na začátku listopadu a v polovině září velkoobchodní cena elektřiny na pražské energetické burze překročila 100 EURO, tedy zhruba 2530 korun za MWh. Je to vůbec poprvé, co se cena dostala tak vysoko, a překonala tak rekord z roku 2008, kdy 1 MWh stála 90 EUR.

Analytici se domnívají, že české domácnosti budou muset brzy platit vyšší sazby nejen za plyn a světlo, ale také za uhlí.

 

Co vysvětluje růst cen elektřiny?

 

Růst cen elektřiny je způsoben emisními povolenkami, jejichž cena láme rekordy. Uhelné elektrárny a průmyslové podniky jim platí za každou tunu CO2 vypuštěnou do ovzduší. V září tato hodnota přesáhla 60 EURO/tunu. Systém byl navržen s cílem snížit emise plynů a byl zaveden v roce 2005. Petr Bartóc, hlavní ekonom investiční společnosti Natland, v posledních srpnových dnech uvedl, že v blízké budoucnosti není možný vývoj, který by vedl ke snížení nákladů na elektřinu.

Daniel Beneš se domnívá, že zdražení plynu bude větší než zdražení elektřiny a vzroste o polovinu až dvě třetiny. Jak bylo uvedeno výše, velkoobchodní ceny vzrostly na rekordní úroveň. Navíc ceníky řady dodavatelů vykazují několikanásobné změny. Problémy se však týkají mnoha společností i spotřebitelů. Například Bohemia Energy s 900 tisíci zákazníky a Kolibřík Energie s 28 tisíci zákazníky oznámily ukončení činnosti ke konci října. Trh opustil také dodavatel plynu A-PLUS Energie, který měl 150 zákazníků.

Pro zákazníky, kteří dosud nebyli zákazníky ČEZ, samozřejmě žádný nákup elektřiny předem neexistoval. ČEZ jim bude poskytovat své služby za zvýšené ceny, aniž by se jich vzdal.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Úschova finančních prostředků při koupi nemovitosti v České republice

Koupě nemovitosti v České republice je výhodnou investicí, ale má určité nuance. V České republice není zvykem platit přímo prodejci. Jakmile je požadovaná částka doručena do země, musí být svěřena třetí straně, kterou je notář, právník nebo banka. Tento systém se nazývá opatrovnictví a má určité rysy.

2. října 2022
2 minuty čtení

Jak se platí za bydlení v České republice

Při rozhodování o koupi nemovitosti v České republice je dobré zjistit si několik podrobností. Náklady na bydlení jsou v této zemi vysoké, zejména pokud jde o hlavní město.Další nákladovou položkou jsou účty za komunální služby, jejichž výše závisí na velikosti nemovitosti, regionu, ve kterém se nachází, způsobu vytápění a dalších faktorech.Níže se podíváme na to, za co zaplatíte více – za byt nebo soukromý dům.

2. října 2022
3 minuty čtení

Makléř měsíce – Říjen

Gratulujeme makléři Jaroslava Smolná Štorkánová k dosažení nejlepších výsledků v říjnu.

21. listopadu 2022
1 minuta čtení

ARTE – evropský kulturní kanál v Karlových Varech

Televize ARTE nedávno odvysílala film o životě a podnikání v Karlových Varech.

16. ledna 2023
1 minuta čtení

Nové vlaky na českých železnicích

České dráhy si u společnosti Škoda Transportation Group objednaly 31 třívozových elektrických vlaků RegioPanter za téměř pět miliard korun. Národní dopravce využil prodlouženou smlouvu, kterou s výrobcem podepsal na podzim 2020. Nové komfortní vlaky pro dopravu v Praze, Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji budou dodány v roce 2024. Podle prezidenta Škody Transportation Petra Brzezina prochází železnice zásadní obnovou svých vozidel, která přiláká více cestujících do veřejné dopravy.

2. října 2022
1 minuta čtení

Z Kyjeva do Prahy můžete letět za 47 EURO

Od září 2021 nabízí nízkonákladový dopravce SkyUp přímý let z kyjevského letiště do Prahy za pouhých 47 eur, tedy za cenu jednosměrné cesty. Státní letecká služba Ukrajiny udělila dopravci požadované povolení koncem května loňského roku. Podle ní měly lety mezi českou a ukrajinskou metropolí začít 23. září. Dne 27. května byla vydána příslušná práva umožňující společnosti SkyUp létat čtyřikrát týdně. Nízkonákladový dopravce přidělil lety na druhý, čtvrtý a sedmý den v týdnu.

2. října 2022
2 minuty čtení
View all