Katastr nemovitostí a změny
Předpokládalo se, že od června letošního roku se bude muset uživatel pro získání informací z katastru nemovitostí přihlásit prostřednictvím Národního identifikačního a autentizačního portálu. Alternativní možností bylo stále přihlášení pomocí účtu vzdáleného přístupu. Bylo rozhodnuto částečně zablokovat možnosti pro neregistrované uživatele a omezit přehled informací uložených v katastru nemovitostí, přičemž základní údaje, včetně postupu registrace zařízení, byly ponechány k on-line prohlížení.
Od začátku roku se online aplikace pro katastr nemovitostí načítá a funguje velmi pomalu. Důvodem nesrovnalostí bylo automatické stahování informací softwarovými roboty. V polovině března byl tento problém vyřešen posílením technologické infrastruktury.
Vzhledem k neustálému nárůstu vyhledávání dat v automatickém režimu by však tato situace mohla nastat znovu. V květnu tak musel systém zpracovat 92 milionů žádostí, ačkoli maximální možný počet žádostí je 70 milionů. Další nepříjemnou nuancí je únik osobních údajů, čehož okamžitě využili spekulanti přeprodávající pozemky. To byl důvod, proč agentura omezila přístup k informacím neregistrovaným uživatelům.
Později se však od této myšlenky muselo upustit, protože se proti chystaným změnám postavilo velké množství lidí v zemi. Více než 15 000 Čechů založilo skupinu „Otevřený katastr“. Jejím hlavním cílem bylo připomenout úřadům, že katastr nemovitostí zůstává podle zákona veřejný, takže úředníci nemají právo omezovat přístup k jakýmkoli informacím z něj. Otevřenost zdroje nakonec zůstala stejná a technologie CAPTCHA, pomocí které lze rozlišit robota od běžného uživatele, má zabránit přetížení.