Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Důsledky koronaviru: Češi se obávají finančních problémů

Důsledky koronaviru: Češi se obávají finančních problémů

Sdílet tento příspěvek

Snížení nákladů a zvýšení rezerv

 

Při pohledu na rozkolísanou světovou ekonomiku je přece jen těžké zůstat klidný. Hlavním cílem tedy bylo omezit výdaje a zvýšit objem úspor „do zásoby“.

Podle průzkumů je zvýšená úzkost Čechů způsobena možným zhoršením finanční situace rodiny.

Pouze 6 % lidí věří, že jejich příjmy letos vzrostou, zatímco ostatní jen doufají, že hrozba pomine a že se v jejich životě nic nezmění. Mezi rostoucí obavy patří možnost ztráty zaměstnání, která se oproti předchozímu roku zvýšila o 30 %.

Skepsi vzbuzují i úvahy o zvyšování mezd, v takový zázrak věří za současných podmínek jen tři z deseti respondentů, další tři pesimisticky očekávají snižování mezd a dvě pětiny dotázaných očekávají stagnaci mezd.

Finanční plánování:

  1. Snížení výdajů a přísnější úspory
  2. Zvýšení úspor, spořicích vkladů
  3. Finanční rezervy

 

V první řadě chtějí Češi omezit vlastní výdaje a zpřísnit režim úspor. Studie ukázaly, že přibližně třetina obyvatel odmítá cokoli ve svém životě změnit nebo snížit náklady. Přibližně 20 % respondentů necítí potřebu šetřit a 14 % tvrdí, že už nemají z čeho. První, co lidé udělají, je, že omezí výdaje na dovolenou – tímto směrem se musí vydat 2/5 populace. Přibližně 37 % se vzdá oprav, nákupu domácích spotřebičů, automobilů a elektroniky. Další třetina se vzdá různých zábavných akcí.

Pokud jde o úspory, Češi spoří prostřednictvím aktivního bankovnictví. Běžné bankovní účty jsou atraktivní pro 32 % populace a dalších 21 % dává přednost termínovaným vkladům nebo spořicím účtům. Každý devátý Čech má zájem o spoření ve formě akcií a podílů a 1/5 populace má své úspory doma. Růst zájmu o bankovní služby začal již v roce 2020, kdy objem vkladů vzrostl za 12 měsíců o 16 % a objem podílových fondů o 102 %.

Finanční rezerva, která bude posílena obezřetným spořením, umožní Čechům méně se obávat neočekávaných výdajů nebo dalšího zhoršení ekonomické situace. 26 % obyvatel uvažuje o pojištění na stáří, dalších 23 % potřebuje rezervu, aby se udrželo nad vodou v případě ztráty příjmu domácnosti, a 22 % má obavy o zajištění bydlení. 21 % lidí nemá v rezervě žádné prostředky, 22 % nemá v rezervě více než 30 000 EEK a 22 % má v rezervě 30 000 až 100 000 EEK. Dalších 11 % má finanční „polštář“ nepřesahující 500 000 EEK.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Vládní ekologický program na úsporu energie v domácnostech

Byl zahájen příjem žádostí do další etapy ekologického programu Nová zelená úsporám (NZÚ) – nejdéle trvajícího dotačního programu určeného na úspory energie v rodinných a vícebytových domech. Během prvního programového období, které začalo v roce 2014, byly mezi desítky tisíc domácností rozděleny prostředky ve výši několika miliard korun.

2. října 2022
2 minuty čtení

Co je vlastně: průkaz energetické náročnosti budovy neboli energetický štítek

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) udává, jak je daná stavba energeticky náročná, jinými slovy, jaké množství energie je potřeba na její provoz. Pro průkaz energetické náročnosti se vžil zjednodušený název „energetický štítek“. K vystavení PENB budete potřebovat stavební dokumentaci (půdorys celé nemovitosti, řez a vizualizaci domu, technickou zprávu o konstrukci, popis vytápění a systémů na […]

8. prosince 2023
2 minuty čtení

Úschova finančních prostředků při koupi nemovitosti v České republice

Koupě nemovitosti v České republice je výhodnou investicí, ale má určité nuance. V České republice není zvykem platit přímo prodejci. Jakmile je požadovaná částka doručena do země, musí být svěřena třetí straně, kterou je notář, právník nebo banka. Tento systém se nazývá opatrovnictví a má určité rysy.

2. října 2022
2 minuty čtení

Nová pobočka Re/Max Glorion v Sokolově

Tento měsíc naše společnost oslavila otevření nové kanceláře Re/Max Glorion v Sokolově

21. listopadu 2022
1 minuta čtení

Jak se platí za bydlení v České republice

Při rozhodování o koupi nemovitosti v České republice je dobré zjistit si několik podrobností. Náklady na bydlení jsou v této zemi vysoké, zejména pokud jde o hlavní město.Další nákladovou položkou jsou účty za komunální služby, jejichž výše závisí na velikosti nemovitosti, regionu, ve kterém se nachází, způsobu vytápění a dalších faktorech.Níže se podíváme na to, za co zaplatíte více – za byt nebo soukromý dům.

2. října 2022
3 minuty čtení

OCHRANNÁ LHŮTA

Ochrana při Převodu Vlastnického Práva na Nemovitosti Ochranná lhůta při převodu vlastnického práva na nemovitosti, zavedená od roku 2014, hraje klíčovou roli v procesu přechodu vlastnictví. Po podpisu kupní smlouvy kupujícím nabyde vlastnická práva až po úspěšném vkladu do katastru nemovitostí, spouštějící 20denní ochrannou lhůtu. JISTOTA A BEZPEČÍ – Účel Ochranné Lhůty na Katastru Ochranná […]

14. října 2023
2 minuty čtení
View all