Jak se změnily náklady na zboží a služby?
Růst cen ovlivňuje řada faktorů, z nichž nejvýznamnější jsou náklady na pohonné hmoty a rezidenční nemovitosti. Oproti červenci, kdy inflace dosáhla 3,4 %, se zvýšila o 0,7 %. Podle Pavly Šedivé z ČSÚ se náklady na výrobky zvýšily oproti září 2020 o 3,6 %, zatímco služby vzrostly zhruba o 5 %.
Již nyní musí čeští občané platit za řadu zboží a služeb mnohem více než v loňském roce, například za nákup stavebního materiálu, pronájem bytu nebo platbu za elektřinu. Nájemné se zvýšilo o 2,5 %, vodné a stočné o 5,5 % a cena ubytování v soukromí o 8,2 %, přičemž se zohlednily zvýšené náklady na materiál. Největší nárůst však zaznamenala cena benzinu. Porovnáme-li ceny v srpnu letošního roku se stejným obdobím loňského roku, činí nárůst 19 %. Podle analytika Miroslava Nováka bude procento inflace z odvětví dopravy v následujících měsících postupně klesat. Na druhou stranu výdaje za potraviny a ubytování budou nadále růst, takže se do konce roku stanou jedním z hlavních faktorů celkové inflace.
Kromě nákladů na dopravu, alkoholických nápojů a tabákových výrobků vzrostly také náklady na stravovací služby. Například cena českého piva vzrostla o 6,3 %. Podle představitelů České národní banky nepřesáhne inflace do konce roku 2021 4 % a v roce 2022 se bude pohybovat nad 3 %.