Paušální výdaje
Paušální výdaje nezahrnují pouze platby za světlo, vodu a plyn. V celém domě jsou platby určené pro údržbářskou firmu, jako je svoz odpadu, úklid a osvětlení vstupní haly, větší opravy apod. Každý pronajímatel má smlouvu s plynárenskou a elektrárenskou společností a platí za plyn a elektřinu podle elektroměru.
Voda a teplo se také měří, ale pokud není měřič, pak se v prvním případě bere v úvahu počet obyvatel a ve druhém vytápěná plocha. Záleží také na topném médiu, ať už je to plyn, kogenerace nebo elektřina. Také stočné je zpoplatněno přibližně stejnou sazbou jako voda. Za rekonstrukci bytu, recepci, garáž a další služby se platí komunální poplatky, takže byt s jednou ložnicí stojí asi 1500-2500 korun měsíčně a byt se třemi ložnicemi 5000 korun měsíčně. Pokud se však v budově nachází nebytový prostor, který je pronajímán, mohou být poplatky za budovu hrazeny z obdržených peněz.
Výdaje domácností
Nyní k domu – hlavní výdaj je na vytápění, jeho velikost závisí na zdroji tepla a dostupnosti tepelné izolace. Nejdražší jsou elektrické radiátory, následují elektrické a plynové kotle, tepelná čerpadla, uhlí nebo dřevo. Elektřina je však preferována jako nejekologičtější zdroj, a proto je hodnocena nízkými tarify a měsíční platba činí 4000-5000 EEK. Cena může být nižší, pokud byly při stavbě domu použity energeticky úsporné materiály a elektrický kotel pracuje s programátorem, který zapíná/vypíná zařízení podle nastavených parametrů. Klimatizační jednotky upravené pro vytápění prostor mohou také pomoci ušetřit peníze, protože energetické společnosti mohou nabídnout speciální snížený tarif.
Voda stojí méně než elektřina, ale je to také zdroj, který lze ušetřit. Češi za tímto účelem instalovali myčky nádobí, moderní pračky a speciální konve s omezovači. Chcete-li ušetřit na zalévání, doporučujeme nainstalovat dva vodoměry – jeden na zahradní vodu a druhý na běžnou vodu. Měsíční poplatek za vodu činí 1 000 až 1 500 korun. Pokud není septik instalován, budete muset zaplatit za vyčištění septiku, což může stát 500 až 900 korun. Ušetřit můžete také za dodavatele plynu a elektřiny, protože mají různé sazby – i když ne o mnoho. Svoz odpadu je zpoplatněn jednou za 12 měsíců; cena závisí na velikosti popelnice, četnosti jejího čištění a počtu obyvatel. Svoz odpadu probíhá obvykle každých 7 dní a stojí 500 až 1 000 korun.
Platbu lze provést bankovním inkasem na pokyn majitele nemovitosti – inkasní společnosti mohou samy vybrat požadovanou částku z účtu. Platby lze provádět na základě potvrzení zaslaných dodavateli nebo lze provádět trvalé platby na zadané faktury.