Historie a zvyky
Oblíbená štědrovečerní večeře se smaženým kaprem je jednou z nejmladších vánočních tradic. Ryba se začala častěji objevovat na štědrovečerním stole až na počátku 19. století, předtím byla poměrně vzácná a podávala se k večeři jen v zámožných rodinách. Pravý vánoční kapr (černý kapr) se připravoval dva až tři dny předem a nakládal se do sladké omáčky s ořechy, perníkem a švestkami. Pečený kapr je spolu s bramborovým salátem tradiční součástí štědrovečerní večeře již od 50. let 20. století.
Při štědrovečerní večeři se dodržuje několik zvyků:
- Pro příležitostné hosty se připravuje talíř navíc nebo se pod talíře dávají šupiny z kapra – pro štěstí a pro jistotu, že příští rok bude dost peněz.
- Někteří lidé také ze stejného důvodu schovávají kapří šupiny v peněžence.
V některých domácnostech se ve vaně chovají živí kapři, což je atraktivní zejména pro děti. Pro kapry je však pobyt v chlorované vodě spolu s tepelným šokem (rozdíl teplot mezi vodou v kádích a ve vaně) velmi stresující. Na druhé straně někteří lidé svědomitě kupují kapry k Vánocům a vypouštějí je do rybníka nebo řeky. V tomto případě jsou však kapři podrobeni dalším testům, které mohou být smrtelné.