První volbou jsou nemovitosti v:
- Velká Británie,
- Německo,
- Řecko,
- Španělsko,
- Itálie,
- Malta,
- Monako,
- Francie,
- Portugalsko.
Kupující v těchto zemích láká příjemné klima i vysoká životní úroveň. Důležitý je ještě jeden faktor, zejména v souvislosti s pandemií. Jedná se o vládní programy, díky nimž lze bez námahy získat občanství nebo povolení k pobytu investováním do nemovitostí ve vybrané zemi. Právě programy Gold View zvýšily popularitu Malty, Španělska, Portugalska a Řecka.
Poptávka na českém realitním trhu
Přestože Česká republika nepatří mezi devět nejvyhledávanějších zemí, co se týče vlastnického bydlení, ceny nemovitostí jsou nejen vysoké, ale stále rostou. Poptávka po českých bytech je enormní, zatímco nabídka minimální, takže ceny budou i nadále růst, zejména na pozadí rostoucích nákladů na práci a stavební materiál. Ve III. čtvrtletí tak bylo v hlavním městě nabídnuto pouze 2750 bytů, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo dvakrát tolik. Důvody tak vysokého zájmu o české byty jsou dostatečné, vezmeme-li v úvahu všude přítomnou zrychlenou inflaci a omezené možnosti bezpečných investic. Praha přitahuje pozornost právě díky nízkému riziku investic do nemovitostí.
Ceny nemovitostí v České republice
Co se týče cen, metr čtvereční v novostavbě v Praze do konce třetího čtvrtletí vzrostl o 7 %, přičemž průměrná prodejní cena se zvýšila na 126 409 Kč. V porovnání s loňským rokem došlo k nárůstu o 15 %. Vysoké ceny bytů v Praze odrazují většinu obyvatel od koupě nemovitosti, a tak postupně roste obliba pronájmu.
Tato situace je však běžná ve většině západoevropských měst, i když v Praze je z 650 000 nemovitostí pronajímána pouze třetina. Ale to jen prozatím, protože o pronájem nemovitostí projevili vážný zájem velcí institucionální investoři s 30 tisíci pražskými byty.