Jaký je důvod zvýšené poptávky?
Proč se kupující zvedli a ceny podle toho vzrostly? Hlavním důvodem byl pokles úrokových sazeb hypoték během osmiměsíčního období a nárůst jejich objemu a počtu. Úvěry na nemovitosti poskytnuté českými bankami dosáhly v dubnu celkem 39 miliard korun oproti téměř 45 miliardám korun v březnu. Kromě toho se během karantény výrazně snížily výdaje, což vedlo ke zvýšení finančních rezerv.
Protože nemovitosti zůstávají nejlepší investicí, snaží se je koupit ti, kteří mají volnou hotovost nebo jejichž příjem jim umožňuje vzít si hypotéku. Nejméně v 50 % případů však kupující neplánují v kupovaných domech a bytech trvale bydlet. Někdo doufá, že tam stráví víkend, pro někoho je to další zdroj příjmů z pronájmu. Náklady na bydlení jsou však impozantní, cena za metr čtvereční dnes i ve starší zástavbě přesahuje 100 000 korun. Za stejné peníze bylo v roce 2018 možné koupit nemovitost v novostavbě.
Náklady na metr čtvereční v České republice
Podíváme-li se na příklady, metr čtvereční bydlení ve Středočeském kraji stojí kolem 60 tisíc korun, v Brně cena stoupá a přesahuje 7000 korun. Neméně rychle rostou ceny bytů v horách, kam se stěhuje mnoho lidí, kteří mají vzdálenou práci. Cena nemovitostí v Libereckém kraji je 65 tisíc korun, což je nárůst o třetinu, na Královéhradecku došlo k nárůstu o 19 % a metr čtvereční stojí 58 tisíc korun – takový vliv má poptávka po bydlení v Orlických horách a Krkonoších. Cena bytů v Krušných horách není tak vysoká, i když v oblíbených lokalitách může cena za metr čtvereční přesáhnout 150 000 korun.
Průměrná cena za metr čtvereční české nemovitosti je více než 80 000 korun. Investoři se raději zaměřují na starší, rozsáhlé nemovitosti nebo kupují celou oblast, pokud o ni nemají zájem soukromé osoby. Dalším krokem je rozdělení areálu na jednotlivé byty a jejich prodej soukromým osobám. Pokud se tyto nemovitosti nacházejí v místech s potřebnou infrastrukturou, může být cena za metr čtvereční 100 000 korun.