Topná sezóna je energeticky nejnáročnějším obdobím roku. I v době normálního míru dostávali čeští občané několikatisícové složenky za nezaplacené účty za komunální služby. Co tedy můžeme očekávat nyní, kdy růst cen plynu a elektřiny láme historické rekordy, a jak nezkrachovat na platbách?
Pojďme to zjistit.
Aktuální situace s účty za veřejné služby v České republice
Válka na Ukrajině a přímá závislost českého trhu na ruském plynu již vedly k tomu, že ceny elektřiny a plynu ve druhé polovině roku 2022 meziročně vzrostly o 65 % a 47 %. A podle Ministerstva průmyslu ČR se předpokládá, že do konce roku vzroste na 86 %, resp. 59 %.
Zemní plyn je přitom jedním z hlavních zdrojů vytápění v České republice – využívá ho necelá polovina domácností.
Kromě přímého vytápění se zemní plyn používá při výrobě energie a jako surovina v chemickém průmyslu.
Česká ministerstva připravují systém dotací a podpor, aby ulehčila domácnostem a stabilizovala trh (údaje z oficiálních stránek Ministerstva průmyslu a obchodu).
Takzvané „úsporné tarify“ se dotknou především domácností, které používají elektřinu k vytápění a plyn k ohřevu vody a vaření.
Budoucí vývoj cen energií bude záviset na politické situaci ve východní Evropě a na tom, jak rychle se podaří najít alternativu k ruskému plynu.
Co mohu udělat dnes?
Pokusme se řídit filozofií rozumné a smysluplné spotřeby. Jednoduchá životní pravidla, která mají nejen vliv na ekologii naší planety, ale také pozitivní dopad na peněženku každého z nás.
- Snižte teplotu v místnosti o několik stupňů. Společnost EON doporučuje následující teploty v místnostech: obývací pokoj 20 °C, ložnice 18 °C, dětský pokoj 21 °C, koupelna 22 °C, kuchyně 18 °C a chodba 16 °C. Možná si budete muset vzít bundu navíc, teplé pyžamo nebo ponožky, nebo si těchto malých, ale významných změn v úspoře nákladů ani nevšimnete.
- Snažte se vybírat spotřebiče, které patří do energetické třídy A. Starší spotřebiče vám mohou značně navýšit údaje na elektroměru.
- Zkuste použít pračku s nejnižším možným nastavením teploty. K vyčištění prádla by měl obvykle stačit prací cyklus na 30 °C. Je také důležité, abyste nepouštěli poloprázdnou pračku.
- Snažte se co nejlépe využít denní světlo. Zhasínejte světla, když opouštíte místnost, a vyměňte žárovky za úsporné LED diody, které spotřebují až 10krát méně energie.
- Odpojte všechny elektrické spotřebiče. Nabíječky, notebooky, tiskárny, rychlovarné konvice nebo holicí strojky – i když nejsou v provozu, mají tendenci „žrát“ elektřinu v pohotovostním režimu. Tím se váš celkový účet za elektřinu zvýší až o 10 %.
- Abyste udrželi teplo v domě, zkontrolujte izolační schopnost oken a dveří. Možná je čas je izolovat. Nebo si alespoň pořídit těžší závěsy?
- Myčka nádobí spotřebuje na jeden mycí cyklus přibližně pětkrát méně vody než ruční mytí nádobí. Proto je ekonomičtější zvolit myčku nádobí.
- V případě delší nepřítomnosti úplně vypněte elektřinu. Mrazicí prostor je vhodné pravidelně odmrazovat.
- Snažte se místnosti rychle a intenzivně vyvětrat. Tímto způsobem můžete osvěžit vzduch v místnostech a snížit tepelné ztráty.
Závěrem
Navzdory raketově rostoucím cenám energií nám tato nová doba přináší dobrou příležitost přehodnotit své návyky, začít konečně rozumněji využívat přírodní zdroje a změnit svůj přístup ke každodenní spotřebě. Někteří z nás si při čištění zubů vypnou vodu, jiní nerozsvítí žárovku a někteří přejdou na obnovitelné zdroje energie…
Geopolitickou situaci ve světě sice nemůžeme vždy ovlivnit, ale můžeme převzít plnou zodpovědnost za své vlastní životy ve vlastních rodinách.
Začněte ještě dnes – není to těžké!