Úschova finančních prostředků
Aby byl nákup a prodej nemovitosti při přechodu peněz z kupujícího na prodávajícího v České republice zcela bezpečný, používá se nejčastěji schovatelský systém. Při těchto transakcích nese odpovědnost za úschovu peněz v souladu s českým právem a na základě smlouvy advokát s členstvím v Advokátní komoře, notář nebo banka.
Převod finančních prostředků prodávajícímu se provádí následujícím způsobem:
Kupující použije bankovní převod, kdy je částka za kupovanou nemovitost zaslána na zvláštní účet (custody), který je uveden ve smlouvě.
Jakmile správce obdrží peníze, je jeho povinností informovat prodávajícího.
Úkolem prodávajícího po obdržení tohoto oznámení je předložit dokumenty katastru nemovitostí k následnému přeregistrování nemovitosti.
V procesu převodu vlastnictví nemovitosti na nového vlastníka poskytuje katastr nemovitostí odpovědnému správci jeden ze dvou dokumentů. Může se jednat o kupní smlouvu s příslušnou poznámkou o transakci nebo o prohlášení s uvedením nového vlastníka.
Po obdržení dokladu potvrzujícího transakci musí správce převést celou částku ze zvláštního účtu na účet prodávajícího. Pokud na účtu zůstanou nějaké peníze, správce je vrátí kupujícímu.
Všechny fáze postupu předání se řídí smlouvou o úschově. Tento dokument musí být podepsán správcem a kupujícím a prodávajícím. V některých případech lze transakci provést pomocí hypotéky. Do smlouvy o úschově se pak zapíše ustanovení o účasti banky, která poskytuje úvěrové prostředky.
Přestože přímé platby nejsou v České republice příliš vítány, v některých případech se transakce provádí bez použití úschovy. Tak tomu může být v případě, kdy je nemovitost kupována od stavebníka nebo od prodávajícího, kterému kupující projevil naprostou důvěru.
Zkušení právníci však doporučují používat schémata opatrovnictví.